We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Andzjel

by Heiden

supported by
Dave Aftandilian
Dave Aftandilian thumbnail
Dave Aftandilian As mysterious and powerful as the Zitkova goddesses themselves. In the moonlight there is magic, and this is passed into the herbs they collect at night for their spells. While the goddesses themselves might or might not be gone, the power waits in the land and the blood for true seekers to discover.
zlatanika
zlatanika thumbnail
zlatanika This is top notch 10/10 avant-garde blackened post rock that does not feel contrived and tacky like many who try to be creative and totally miss the mark. No! This shit is effectively constructed and performed. This transports you to an alternate reality, not surreal, but rather structured like a colossal multifaceted brutalist architecture - heavy, solid, austere, and multidimensional. Love the interplay between progressive jazzy cogitative moments and heavy brutal parts. Never a dull moment!
slavekjankovsky
slavekjankovsky thumbnail
slavekjankovsky Děkuji za tuto desku, poslouchám ji od rana dokola. Atmosféra z ní úplně sálá. Je z ní cítit že ji tvořila kapela jako celek a ne jednotlivec. Zvukově a textové je to špička a cele to provází krásné příběhy a pro mě byla čest je s vámi prožít. Přirovnal bych to k filmu který mě vtáhne do děje a potom je cítit smutek že už končí. Vy jste to dokázali bez obrazu jen hudba a texty a obrazy ať si posluchač vytvoří sám. Už se těším až se večer setmí a desku si vychutnám znovu. Děkuji
/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  Purchasable with gift card

    €7 EUR  or more

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  Compact Disc (CD) + Digital Album

  Includes unlimited streaming of Andzjel via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days
  edition of 300 

    €13.60 EUR or more 

   

 • Record/Vinyl + Digital Album

  Black vinyl version limited to 250 pcs.

  Includes unlimited streaming of Andzjel via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 3 days
  edition of 250 

    €20.50 EUR or more 

   

 • T-Shirt/Shirt

  T-Shirt/Apparel + Digital Album
  ships out within 3 days

    €18.99 EUR or more 

   

 • T-Shirt/Shirt

  T-Shirt/Apparel + Digital Album

  This product is larger, we recommend ordering a size smaller than usual
  ships out within 3 days

    €18.99 EUR or more 

   

 • T-Shirt/Shirt

  T-Shirt/Apparel + Digital Album
  ships out within 3 days

    €18.99 EUR or more 

   

 • T-Shirt/Shirt

  T-Shirt/Apparel + Digital Album
  ships out within 3 days

    €18.99 EUR or more 

   

 • Full Digital Discography

  Get all 7 Heiden releases available on Bandcamp and save 30%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of Andzjel, Nevěřím těm očím (single), Země beze mě, Na svůj příběh jsme sami, A kdybys už nebyla, vymyslím si tě, Dolores, and Obsidian. , and , .

  Purchasable with gift card

    €27.13 EUR or more (30% OFF)

   

1.
NEVĚŘÍM TĚM OČÍM I DON’T TRUST THOSE EYES Utíkám do kopce. Kdo je on? Co tu chce? Myšlenky sevře strach, jak vítr v korunách udusí listí. Nikomu nevěřím, lidé tu mlčí. Zírají jak hvězdy v hodině vlčí. Jak jizva po ráně na čelisti . Vzdávám se tmám, které znám. Ať k sobě mě přivinou. Smutek pod štíty hor schovám, nechám ho v lukách, v potoce utopím. Nětri, nědve, nějedna. Zadávám na čjerné hory. Nětri, nědve, nějedna. To zadávám na pusté hory.
2.
V HODINĚ VLKA IN THE HOUR OF THE WOLF Světlo vprostřed noci ze spánku budí. Volá mě ven a já nevím, zda myšlenek těžkých to vzplanutí, či další zlý sen. Oči po místnosti těkají, bloudí. Hledají temný kout. Jako já snaží se nemyslet. A obraz, co se k nim tak často vrací, nechat po větru plout. Nešlo to zvrátit, vy víte, tak nechte mě být. Nešlo to zastavit. Oči po místnosti hledají klid. Nešlo to zastavit.
3.
MUSÍM TI TOLIK ŘÍCT I HAVE SO MUCH TO TELL YOU Musím ti tolik říct... Nevím jak dlouho už nemůžu spát. Nevnímám čas a necítím hlad. Psi kolem chalup jsou zlí pořád víc, okna jsou zavřená, nikdo nevyjde vstříc. V potoce voda je kalná a tmavá. Zvěř mizí do hor, nikdo tu nezůstává. Lidí se straním a zůstávám v lukách. Chrání mě amulet. Snažím se najít střechu, štít pro tenhle život. Snažím se najít střechu, štít, musím ho skrýt. Chrání mě amulet.
4.
Září 05:33
ZÁŘÍ SEPTEMBER Heš bolesti, heš vy strachy. Heš jak vrany, na vše strany. Po nohou pohladí zima a mlha je v údolí. Pohledy ze strání a toulky v lukách. Předané poznání, jak utišit bolet i vědomí. Nad tělem se sklání, byliny v rukách. Navečer dívá se z úpatí hor, slunce se pokloní a zmizí za obzor. Pak může svou hlavu skrýt a chvíli tu samotná být se svými myšlenkami. Oči se brání a brání a braní. Tak rády by ještě bloudily pod hvězdami. Večer má tady mnoho tváří, bledá dívka sedí nad knihou. Večer má tady mnoho tváří. Na stole krav a vlasy rozcuchané.
5.
SVIŤ, MĚSÍČKU, JASNO SHINE, MOON, CLEAR Sviť, měsíčku, jasno. Už slunéčko zašlo. Už slunéčko zašlo, za to černé mračno. Za hory vysoké. Za pole široké.
6.
BĚSŮ SE NEZBAVÍŠ YOU WON'T GET RID OF RAGES Černá srst na prahu stavení. Jak vrostlí do sebe a bez hnutí. Vítr je klidný, tušení tlačí mě ze dveří pryč. Rány se zhojí, běsů se nezbavíš. Vzduch náhle protne truchlivý tón, to kostela zvon. V místnosti u kamen leží tam ona a leží tam on. Neznámé ruce táhnou mě ven a kdosi o pomoc volá. U kamen v místnosti leží tam ona, její kůže holá, jako vlčí máky, jako karmín. Za domem v lukách stlučený kříž. Rány se zhojí, běsů se nezbavíš.
7.
Patřím sem 05:07
PATŘÍM SEM I BELONG HERE Až slunce své oči za kopce skloní, půjdeme spát. Tepou naším dechem, deštěm i zimou, strachem i vinou. Hory a chmurný zpěv. Trávy v sivých lukách. Byliny v rukách. Půda a krev. Až slunce své oči za kopce skloní, půjdeme spát. Tepou naším dechem, deštěm i zimou, strachem i vinou. Tepou pravdou.

about

With the release of the new album Andzjel, Heiden expands the perspectives of their audience base through dark, elegant and atmospherically authentic music. After 2 experimental rock albums, HEIDEN returns to the dark-metal expression and take it to the next level in their discography. Seven songs, thematically set in the inhospitable beauty of the White Carpathians, offer an insight into the souls of the local people, sharing the soil, blood, healing and knowledge passed down through generations. The phenomenon of Žítková goddesses, which the post-war totalitarian regime permanently eradicated.

credits

released November 11, 2022

All songs were originally composed and recorded by Heiden. All lyrics were written by Kverd except “Sviť, měsíčku, jasno” which is an adaptation of a Moravian folklore song from the Kopanice region.
Bass parts were composed and recorded by the band’s close friend Murky. All tracks except the bass and keys were tracked during the spring of 2022 in Shaark recording studio. The bass was recorded in Murky’s home studio, and keys were recorded in Niche home studio
during the same period. The main recording session was engineered by Pavel Hlavica and Petr Nejezchleba.
The album was mixed and mastered by Karl Daniel Lidén in Tri-Lamb studio in May 2022.
The album cover image was taken from the personal collection of inhabitants of the Žítková village and repainted by Luděk Řezáč.
The band photo was taken by Tomáš Šrejber.
Design and layout was done by Kverd.

HEIDEN are:
Einsk - drums
Werlinga - keys
Kverd - guitars, vocals
Tom - guitars

license

all rights reserved

tags

about

Heiden Czech Republic

Heiden started up in 2003 as Pagan black metal. Completely different than most of the bands, HEIDEN solitary wanders accross the genres and inspirations. The dark period in the history of the band is represented by „Obsidian“ and „Dolores“, followed by the „A kdybys...“. In 2015, the band released „Na svůj příběh...“ and 2019 „Země beze..“, which tends to be most rock in band's discography. ... more

contact / help

Contact Heiden

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

Heiden recommends:

If you like Heiden, you may also like: